Διάλεξη Εdward Harris [Επίτιμος Καθ., Πανεπιστήμιο Durham, Μεγ. Βρετανία] 'Many Occupations, Few Professions: Technical Specialization in the Classical and Hellenistic Greek Worlds', 14.11.2017, 20:30, αίθ. 56 (Συνεδριάσεων) Τμ. Ιστορίας & Αρχαιολογίας, Παν.Κρήτης

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής σας προσκαλεί στη διάλεξη του καθ. Edward Harris, ομότιμου καθηγητή του Πανεπιστημίου του Durham, με τίτλο:

«Many Occupations, Few Professions: Technical Specialization in the Classical and Hellenistic Greek Worlds».

Η διάλεξη θα δοθεί την Τρίτη 14.11, στην αίθουσα 56 (Συνεδριάσεων) του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, στις 20.30.

Αφίσα διάλεξης

Έκθεση: Ο Παντελής Πρεβελάκης ως ιστορικός της τέχνης

Η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Ρέθυμνο φιλοξενεί την έκθεση με τίτλο Ο Παντελής Πρεβελάκης ως ιστορικός τέχνης. Στόχος της έκθεσης είναι η ανάδειξη μέρους της πολυδιάστατης πνευματικής δημιουργίας του Παντελή Πρεβελάκη (1909-1986), πεζογράφου, καθηγητή, τεχνοκρίτη και ιστορικού της τέχνης. Παρουσιάζονται όψεις της θεωρητικής και ερευνητικής ενασχόλησής του με την ιστορία της τέχνης, με υλικό από την προσωπική του βιβλιοθήκη και το αρχείο του, που φυλάσσονται στις Κλειστές Συλλογές της Βιβλιοθήκης.