Ημερίδα: Αναγνώσεις στην λογοτεχνία και τις ταινίες τρόμου (18/11/2017, 17:00)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

ΗΜΕΡΙΔΑ

Αναγνώσεις στην λογοτεχνία
και τις ταινίες τρόμου

18 / 11 / 2017, 17:00
Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο ‘Ξενία’
Νικολάου Ψαρρού 46, Ρέθυμνο

Το Τμήμα Φιλολογίας διοργανώνει ημερίδα με θέμα: Αναγνώσεις στην λογοτεχνία και τις ταινίες τρόμου. Οι ομιλητές, Καθηγητές των Πανεπιστημίων της Κρήτης και των Πατρών, θα εξετάσουν ποικίλες πτυχές της λογοτεχνίας και των ταινιών τρόμου. Θα εστιάσουν το ενδιαφέρον τους στην συναισθηματική ανταπόκριση των αναγνωστών ή των θεατών στην λογοτεχνία και τις ταινίες του είδους, στα ειδολογικά χαρακτηριστικά της λογοτεχνίας του τρόμου –όπως αποτυπώνονται ήδη στην αρχαία γραμματεία, ιδίως στην παραδοξογραφία και το Ρωμαϊκό μυθιστόρημα–, και στην αφηγηματική δομή και τις αφηγηματικές ιδιοσυγκρασίες των ταινιών τρόμου (horror movies). Επίσης, θα συζητηθεί η εικονοποιία της φρίκης του θανάτου σε σχέση με την ελπίδα της Αναστάσεως σε Χριστιανικά συμφραζόμενα, καθώς και η σημασία της αισθητικής του τρόμου και της βίας στο πρώιμο έργο του Διονύσιου Σολωμού.

Πρόγραμμα

Αρχεία

1ης Παγκρήτιας Πανεπιστημιάδας τένις που θα διοργανώσει το ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α.

1ης Παγκρήτιας Πανεπιστηµιάδας

ΑΝΟΙΚΤΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΓΙΑ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟ 18 ΕΤΩΝ (1997) ΚΑΙ ΠΑΝΩ

17/11/2017 – 19/11/2017

Ο «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. στην επιθυµία και ανάγκη να έρθει κοντά στην Πανεπιστηµιακή και Ερευνητική κοινότητα της Κρήτης διοργανώνει την

1 η Παγκρήτια Πανεπιστηµιάδα Τένις

δίνοντας το δικαίωµα σε όλους του καθηγητές, φοιτητές και υπαλλήλους των Πανεπιστηµιακών και Ερευνητικών ιδρυµάτων της Κρήτης

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΤΕΙ ΚΡΗΤΗΣ

ΙΤΕ

ΕΛΚΕΘΕ

ΜΑΙΧ

να λάβουν µέρος σε µία καινοτόµο διοργάνωση τένις.

Οι αγώνες θα πραγµατοποιηθούν από την Παρασκευή 17/11/2017 ως και την Κυριακή 19/11/2017, στις εξής ώρες:

Παρασκευή: 16.00 – 24.00

Σάββατο: 14.00 – 24.00

Κυριακή: 10.00 – 19.00

Παρακαλούμε δείτε παρακάτω στα αρχεία που ακολουθούν την αναλυτική προκήρυξη και την αφίσα της 1ης Παγκρήτιας Πανεπιστημιάδας τένις που θα διοργανώσει το "ΗΡΑΚΛΕΙΟ" Ο.Α.Α.