Εκδήλωση στον Περιβαλλοντικό σταθμό στο Φινοκαλιά Λασιθίου

Το εργαστήριο Περιβαλλοντικών Χημικών Διεργασιών (ΕΠΕΧΗΔΙ) του Τμήματος Χημείας του Πανεπιστήμιου Κρήτης ανοίγει τις πόρτες και σας περιμένει στον Περιβαλλοντικό σταθμό στο Φινοκαλιά Λασιθίου. Η εκδήλωση αποτελεί μια ευκαιρία για το ευρύ κοινό να ενημερωθεί για το έργο του Πανεπιστημίου Κρήτης στο Λασίθι και τη συνεχή παρουσία του από το 1993. Ο σταθμός βρίσκεται δίπλα σε μια από τις πιο απομονωμένες και άγριες ακτές του Μεραμπέλου, περιτριγυρισμένος από το βαθύ φαράγγι της σκοτεινής και το κρητικό πέλαγος που συνθέτουν ένα κρητικό τοπίο μοναδικής ομορφιάς.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 26 Νοεμβρίου του 2017
(11:00 με 14:00)

Στοιχεία επικοινωνίας:
Δρ. Γιώργος Κουβαράκης
(τηλ.: 6974143594, email: gkouvarakis@uoc.gr)
Πανεπιστήμιο Κρήτης Εργαστήριο Περιβαλλοντικών
Χημικών Διεργασιών
(Ε.ΠΕ.ΧΗ.ΔΙ)

Πρόσκληση συμμετοχής φοιτητών στο « World Academic Expo (WAVE) 2017»

Ο εκπαιδευτικός μη-κερδοσκοπικός οργανισμός «Άφιξις» σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στο πρότυπο επιστημονικό εκθεσιακό συνέδριο «World Academic Expo (WAVE  που διοργανώνει για δεύτερη συνεχή χρονιά στη Θεσσαλονίκη, στις 25 και 26 Νοεμβρίου 2017. Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης (κτίριο Μ2) και θα φιλοξενήσει παρουσιάσεις φοιτητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό, φοιτητικών ομάδων και εταιριών start-up.

Το συνέδριο απευθύνεται σε φοιτητές κάθε επιπέδου (προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς) πανεπιστήμιων της Ελλάδας και του εξωτερικού και δίνει την ευκαιρία στους νέους επιστήμονες και ερευνητές να αποκτήσουν ουσιώδεις δεξιότητες μέσα από ένα μεγάλο εύρος δραστηριοτήτων, ετοιμάζοντας τους για μελλοντικές ακαδημαϊκές και μη καριέρες.

Παρακαλώ δείτε παρακάτω στο αρχείο που ακολουθεί την αναλυτική Πρόσκληση

Αναλυτική Πρόσκληση