Επετειακό Συνέδρειο Σχολής Κοινωνικών Επιστημών

Με αφορμή τα 30 χρόνια λειτουργίας της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης (ΣΚΕ) (1987-2017), η Σχολή διοργανώνει Συνέδριο με θέμα «Η KΡΗΤΗ ΣΤΟΝ 21Ο ΑΙΩΝΑ: Προβλήματα, Προκλήσεις και προοπτικές στην Κοινωνία, Οικονομία, Πολιτική και Υγεία». Το Συνέδριο επιδιώκει να αναδείξει τα προβλήματα αλλά και τις αναπτυξιακές προκλήσεις και προοπτικές της κοινωνίας, της οικονομίας, της πολιτικής και υγείας της Κρήτης σήμερα, σε μια περίοδο κρίσης και ραγδαίων αλλαγών. Το Συνέδριο θα διεξαχθεί στις αρχές Δεκεμβρίου 2017 (1-2/12/17) στο Ρέθυμνο

Συναυλία με το μουσικό σχήμα «ΙΑΜΑ» του Μουσείου Ιατρικής Κρήτης

δφγ

Δύο μουσεία του Πανεπιστημίου Κρήτης, το Μουσείο Ιατρικής Κρήτης και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης συναντιούνται σε μια μουσική βραδιά. Το μουσικό σχήμα ΙΑΜΑ του Μουσείου Ιατρικής Κρήτης δυόμισι χρόνια μετά την πρώτη του εμφάνιση στην Ιατρική Σχολή θα εμφανιστεί στην σκηνή της αίθουσας πολυμέσων του ΜΦΙΚ χαρίζοντας μας μουσικές από το κρητικό αστικό τραγούδι το ρεμπέτικο, το λαϊκό, το έντεχνο και το νεότερο ελληνικό. Το ΙΑΜΑ αποτελείται από μια ομάδα από ερασιτέχνες ή επαγγελματίες μουσικούς αποφάσισαν να ενώσουν τις δυνάμεις τους για την υποστήριξη των δράσεων πολιτισμού και ψυχαγωγίας του Μουσείου Ιατρικής. Στη συναυλία συμμετέχουν οι: Αντώνης Νικολιδάκης, Βασίλης Ξημέρης, Δεβόρα Κεγιαδάκη, Γιαννης Μουζάς, Ελένη Δελιούση, Νικος Ματζαπετάκης, Παναγιώτης Τσιβερδής, Κωστας Χόνδρος.

Συνδιοργάνωση: Περιφέρεια Κρήτης

Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου 2017 - 20:30