Σεμινάριο Διδασκόντων της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών

Ανακοίνωση στο πλαίσιο του Σεμιναρίου Διδασκόντων με τίτλο: Αντιλήψεις και στάσεις φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης για την αντιγραφή στις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο: διαδικτυακή έρευνα 2015-6.

Εισηγητές: Μηνάς Σαματάς, Περικλής Δράκος

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017, 15:30

Αίθουσα Α2.2 Τμήματος Οικονομικών Επιστημών

Εκδήλωση Πρακτικής Άσκησης

Οι φοιτητές/τριες και οι διδάσκοντες/ουσες της Σχολικής Πρακτικής Άσκησης Β' του ΠΤΔΕ Ρεθύμνου διοργανώνουν εκδήλωση όπου θα παρουσιαστεί μέρος των εργασιών που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της πρακιτκής άσκησης στα δημοτικά σχολεία του Ρεθύμνου.

Επίσης θα λειτουργεί έκθεση έργων και κατασκευών των φοιτητών/τριών.

Διάλεξη: Η Ελλάδα του Θόδωρου Αγγελόπουλου

Διάλεξη από την Πανγιώτα Μήνη με τίτλο "Η Ελλάδα του Θόδωρου Αγγελόπουλου"

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017, 20:45

Αρχεία

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Το Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο διοργανώνει τουρνουά Χριστουγέννων την Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017  για φοιτητές& φοιτήτριες  στα αθλήματα:

Δίαθλο, Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (Πινγκ – Πονγκ), Σκάκι, Κολύμβησης,  Λαϊκά παραδοσιακά παιχνίδια.

Δίαθλο

Δίαθλο, σύνθετο αγώνισμα που αποτελείται κατά σειρά από τρέξιμο- κολύμβηση- τρέξιμο. Συγκεκριμένα στον αγώνα διάθλου του Παν. Γυμναστηρίου οι αποστάσεις είναι οι εξής: 1500μέτρα τρέξιμο σε ανώμαλο δρόμο- 200μέτρα κολύμβηση στην πισίνα του Γυμναστηρίου- 1000μέτρα τρέξιμο σε ανώμαλο δρόμο. Θα υπάρχει ηλεκτρονική χρονομέτρηση για τους συμμετέχοντες.

Ώρα έναρξης του αγώνα: 10:00πμ

Επιτραπέζια Αντισφαίριση

Μετά από κλήρωση οι αγώνες θα διεξαχθούν με το σύστημα απλού αποκλεισμού (νοκ-άουτ), στα τρία (3) νικηφόρα σέτ των 11πόντων. Θα υπάρχουν ξεχωριστές κατηγορίες για φοιτητές-τριες.

Πρόγραμμα αγώνων Επ. Αντισφαίρισης

12.00πμ.        κλήρωση αγώνων

12.30μμ         έναρξη αγώνων

Σκάκι

Ανοικτό τουρνουά RAPID ελβετικό σύστημα 5γύρων. Ο χρόνος σκέψης κάθε παίκτη για όλη τη παρτίδα θα είναι 10’ με επιπρόσθετο χρόνο 3’’ για κάθε κίνηση (10’ + 3’’). Στους αγώνες θα υπάρχουν κατηγορίες φοιτητών, φοιτητριών. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου.

Πρόγραμμα αγώνων Σκάκι

12.00πμ.        κλήρωση αγώνων

12.30μμ         έναρξη αγώνων

Κολύμβηση

Αγώνες 50μέτρων σε όλα τα κολυμβητικά στυλ. Οι αγώνες θα διεξαχθούν στο Πανεπιστημιακό κολυμβητήριο και θα υπάρχουν ξεχωριστές κατηγορίες για φοιτητές και φοιτήτριες.

Πρόγραμμα αγώνων Κολύμβησης

14.00μμ         Προθέρμανση

14.30μμ         50ελεύθερο φοιτητών-τριών

14.45μμ         50ύπτιο φοιτητών-τριών

15.00μμ         50 πρόσθιο φοιτητών-τριών

15.15μμ         50πεταλούδα φοιτητών-τριών

15.30μμ         4x25 μεικτή ομαδική

15.45μμ         4x25 ελεύθερη ομαδική

(στις σκυτάλες κολύμβησης  δεν  υπάρχει  περιορισμός συμμετοχής φοιτητών - φοιτητριών π.χ. δύο φοιτητές και δύο φοιτήτριες η τρεις φοιτητές και μια φοιτήτρια ή το αντίθετο  )

Λαϊκά παραδοσιακά παιχνίδια

Στα πλαίσια του τουρνουά θα διεξαχθούν ενδεικτικά λαϊκά παραδοσιακά παιχνίδια με ελεύθερη συμμετοχή. Τα παρακάτω παιχνίδια έχουν επιλεγεί από την οργανωτική επιτροπή:

•          Τσουβαλοδρομίες,

•          Διελκυστίνδα,

•          Μαντηλάκι.

Σε όλους τους συμμετέχοντες στο τουρνουά θα δοθούν αναμνηστικά μετάλλια και  διπλώματα συμμετοχής

Ημερομηνία δηλώσεων, έως 12/12/2017

Ημερομηνία διεξαγωγής του τουρνουά, 13/12/2017

Προϋποθέσεις συμμετοχής:  δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι φοιτητές και στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, ανεξάρτητα από το αν διαθέτουν κάρτα μέλους του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου Τα μη μέλη συμμετέχουν με  δική τους  ευθύνη υπογράφοντας σχετική δήλωση για την ιατρική τους κατάσταση.

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου στις Βούτες.

Δηλώσεις συμμετοχής στην Γραμματεία του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου ή στο email: unisport@admin.uoc.gr

Διάλεξη: Ταπεινωμένοι και Καταφρονεμένοι Νεκροί, Δημήτρης Μποσνάκης

ΔΙΑΛΕΞΗ

Δημήτρης Μποσνάκης
Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

Ταπεινωμένοι και Καταφρονεμένοι Νεκροί

13 / 12 / 2017, ώρα 19:30
Αίθουσα 1 - Διδακτήρια Φιλοσοφικής Σχολής

1η Ημερίδα Μουσείου Ιατρικής: Τα φαμακευτικά φυτά

Το  Μουσείο Ιατρικής διοργανώνει ημερίδα με τίτλο " Φαρμακευτικά φυτά. Από τη φύση και τη λαϊκή παράδοση στην ιατρική επιστήμη". Η ημερίδα διοργανώνεται στο χώρο του Μουσείου Ιατρικής και τελεί υπό την αιγίδα Πανεπιστημίου Κρήτης και της Ιατρικής Σχολής.

Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017