Εκδήλωση τιμής στην πρέσβειρα του ελληνικού πολιτισμού GAIL HOLST-WARHAFT

Εκδήλωση τιμής στην πρέσβειρα
του ελληνικού πολιτισμού
GAIL HOLST-WARHAFT

Την Τετάρτη, 24 Οκτωβρίου 2018, στις 8.00 μ.μ., θα τιμηθεί από τη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Κρήτης, στο Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο «Ξενία», η ποιήτρια, ελληνίστρια, μουσικός και μεταφράστρια Gail Holst-Warhaft.
Η τιμώμενη, κλασική φιλόλογος και καθηγήτρια στο Κορνέλλ των ΗΠΑ, είναι ταυτόχρονα μια από τις πρώτες μελετήτριες του ρεμπέτικου τραγουδιού και του μοιρολογιού, έχει συμμετάσχει στις ορχήστρες του Μίκη Θεοδωράκη και του Σαββόπουλου, έχει γράψει βιβλίο για τον Θεοδωράκη, έχει μεταφράσει πλήθος από σημαντικούς έλληνες συγγραφείς.

Για την προσωπικότητα και το έργο της Γκέιλ Χολστ θα μιλήσουν καθηγητές, καθηγήτριες και φοιτήτριες της Φιλοσοφικής Σχολής. Η τιμώμενη θα μιλήσει με θέμα «Μεταφράζοντας την Ελλάδα – από τα ρεμπέτικα στον Παπαδιαμάντη». Την εκδήλωση πλαισιώνει το φωνητικό σύνολο Α γ κ ά λ η μ’ και η Μαρία Φραγκιαδάκη.

Φεστιβάλ: «Σύγχρονη Τέχνη Νέων Μέσων και Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση»

24 έως 27 Οκτωβρίου 2018, Σπίτι του Πολιτισμού, Ρέθυμνο

Αναλυτικές Πληροφορίες:  www.edivea.org

Είσοδος Ελεύθερη

Έναρξη: Τετάρτη 24/10 ωρα 18.00  Ρέθυμνο, Σπίτι Πολιτισμού

Το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης [EDIBEA], το Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου [Εργαστήριο Διαδραστικών Τεχνών - In.Arts] και η Περιφέρεια Κρήτης - Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου διοργανώνουν φεστιβάλ με τίτλο: «Σύγχρονη Τέχνη Νέων Μέσων και Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση» από 24 έως 27 Οκτωβρίου 2018, στο Ρέθυμνο.

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ έχει προγραμματισθεί η παρουσίαση 15 καλλιτεχνικών έργων και 9 προβολών (Σπίτι Πολιτισμού).

Παράλληλα θα πραγματοποιηθούν 9 ομιλίες πανεπιστημιακών  και  9 Βιωματικά Εργαστήρια [Πανεπιστημιούπολη Ρέθυμνου - Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε -ΕΔΙΒΕΑ]