4ο Διεθνές Συμπόσιο Σχολικής Ψυχολογίας στην Κρήτη

"Σχολική Ψυχολογία και Ειδική Αγωγή: Νέες Τάσεις, Νέες Πρακτικές και Νέες Προκλήσεις στα Σχολεία"

26 & 27 Οκτωβρίου 2018

Ρέθυμνο

Αφίσα-Πρόγραμμα

Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών: Reunion της Τάξης 1988-89 και Καλωσόρισμα της Τάξης 2018-19

Tο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών
της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών
του Πανεπιστημίου Κρήτης

Προσκαλεί το σύνολο των φοιτητών και των μελών του στην εκδήλωση για το Reunion της τάξης του 1988-89 και το Καλωσόρισμα της Τάξης 2018-19. Ελάτε να συναντήσουμε απόφοιτους του Τμήματος και να μάθουμε από τις εμπειρίες τους και την πορεία τους στον χώρο εργασίας! Σας περιμένουμε όλους σε μια ευχάριστη εκδήλωση!

Ημέρα: Παρασκευή, 26 Οκτωβρίου 2018
Ώρα: 12:00
Χώρος: Αμφιθέατρο Β “Στέλιος Ορφανουδάκης», Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών, Πανεπιστημιούπολη Βουτών

Πρόγραμμα:

12:00-12:30 Καλωσόρισμα - το CSD σήμερα
Άγγελος Μπίλας, Πρόεδρος Τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών
12:30-13:00 Παρουσίαση του Ινστιτούτου Πληροφορικής του ΙΤΕ και απονομή υποτροφιών Στέλιου Ορφανουδάκη Δημήτρης Πλεξουσάκης, Διευθυντής Ινστιτούτου Πληροφορικής, ΙΤΕ και καθηγητής Τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών
13:00-13:45 Ομιλία: Γιατί νιώθω τυχερός που σπούδασα στο Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών
Σταύρος Τρυπάκης, Καθηγητής,  Πανεπιστήμιο Aalto Φιλανδίας (απόφοιτος τάξη  του ‘88)
13:45-14:30 Διάλειμμα και σνακ (CSD και ξερό ψωμί :-)
14:30-15:00 Ομιλία: FORTH… στην FORTHnet: 3 γράμματα διαφορετικά, 3 δεκαετίες μετά!
Πάνος Παπαδόπουλος, Διευθύνων σύμβουλος Forthnet (απόφοιτος τάξη του ’88)
15:00-16:00 Πάνελ:  Εμάς μας νοιάζει!   Η νέα γενιά του CSD.
Παλιοί απόφοιτοι της Τάξης 1988 συναντούν τους σημερινούς φοιτητές.  Μία ευκαιρία για να συζητήσουμε τις προοπτικές εργασίας και ότι ακολουθεί μετά τις σπουδές.
Συντονίστρια:
Καθ. Μαρία Παπαδοπούλη, Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών
Συμμετέχοντες:
  • Δέσποινα Βαμβακά, Ελεύθερος Επαγγελματίας
  • Γιώργος Καρβέλης, Ευρωπαϊκός Οργανισμός Δημοσίου Δικαίου (EPLO)
  • Νεκτάριος Μουμουτζής, Μέλος ΕΔΙΠ, Πολυτεχνείο Κρήτης & Πρόεδρος της Επιτροπής Δεοντολογίας της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδας
  • Κωστής Πανόπουλος, ΝΕΤSEMANTICS
  • Δημήτρης Παπαματθαιάκης, DP studies
  • Θεολόγος Τσιγάρος, Μέλος ΕΔΙΠ, Πανεπιστήμιο Αιγαίου
16:00-16:30 Σνακ & interaction μεταξύ αποφοίτων και φοιτητών
16:30 Κλείσιμο της εκδήλωσης στο Πανεπιστήμιο

Φεστιβάλ: «Σύγχρονη Τέχνη Νέων Μέσων και Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση»

24 έως 27 Οκτωβρίου 2018, Σπίτι του Πολιτισμού, Ρέθυμνο

Αναλυτικές Πληροφορίες:  www.edivea.org

Είσοδος Ελεύθερη

Έναρξη: Τετάρτη 24/10 ωρα 18.00  Ρέθυμνο, Σπίτι Πολιτισμού

Το Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης [EDIBEA], το Τμήμα Τεχνών Ήχου και Εικόνας του Ιονίου Πανεπιστημίου [Εργαστήριο Διαδραστικών Τεχνών - In.Arts] και η Περιφέρεια Κρήτης - Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου διοργανώνουν φεστιβάλ με τίτλο: «Σύγχρονη Τέχνη Νέων Μέσων και Δημιουργικότητα στην Εκπαίδευση» από 24 έως 27 Οκτωβρίου 2018, στο Ρέθυμνο.

Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ έχει προγραμματισθεί η παρουσίαση 15 καλλιτεχνικών έργων και 9 προβολών (Σπίτι Πολιτισμού).

Παράλληλα θα πραγματοποιηθούν 9 ομιλίες πανεπιστημιακών  και  9 Βιωματικά Εργαστήρια [Πανεπιστημιούπολη Ρέθυμνου - Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε -ΕΔΙΒΕΑ]