Τελετή Ορκωμοσίας Τμημάτων Βιολογίας & Φυσικής

Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2018, ώρα 13:00

Αμφιθέατρο Ν. Πετρίδης, Κτίριο Τμήματος Μαθηματικών & Εφαρμοσμένων Μαθηματικών

Τελετή Ορκωμοσίας Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών

Παρασκευή 23 Νοεμβρίου 2018, ώρα 11:00 π.μ.

Αμφιθέατρο Ν. Πετρίδη

TECHNIS & BENETeC (UCRC) Webinar:

TECHNIS & BENETeC (UCRC)

Webinar

Timo Minssen (University of Copenhagen)

“AI in the Medical Sciences & the Lex Machina”

Tuesday 20 November 2018
15:00 Athens time

Announcement & Abstract

Διάλεξη: «Σχεσιακότητα, ετερότητα και ηθική φροντίδας στη μελέτη νέων και εναλλακτικών μορφών οργάνωσης»

Το Εργαστήριο Κοινωνικής Ανάλυσης Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας,

το Εργαστήριο Βιοηθικής
και το Εργαστήριο Μελετών για το Κοινωνικό Φύλο

σας προσκαλούν στη διάλεξη της
Μαριάννας Φωτάκη, MD, PhD, MSc (Econ)
Professor of Business Ethics,
Warwick Business School, University of Warwick

με θέμα
«Σχεσιακότητα, ετερότητα και ηθική φροντίδας στη μελέτη νέων και εναλλακτικών μορφών οργάνωσης».

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018 και ώρα 15.00 - 17:00 στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του ΚΕΜΕ, κτήριο Ε.

TECHNIS & BENETeC (UCRC) Webinar:

TECHNIS & BENETeC (UCRC)

Webinar

Corinne Langinier (University of Alberta, Canada)

“Green Technology and Patents in the Presence of Green Consumers”

Tuesday 6 November 2018
18:00 Athens time

Announcement & Abstract

Σεμιναρίο επιμόρφωσης: «Φαρμακευτικά Φυτά. Από την παραδοσιακή και τη λαϊκή ιατρική στην Επιστήμη».

Διοργάνωση προγράμματος επιμόρφωσης – κατάρτισης Το Μουσείο Ιατρικής Κρήτης οργανώνει τη διεξαγωγή σεμιναρίου κατάρτισης με τίτλο: «Φαρμακευτικά Φυτά. Από την παραδοσιακή και τη λαϊκή ιατρική στην Επιστήμη».

Το σεμινάριο υλοποιείται στο πλαίσιο των προγραμμάτων του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης του Π.Κ και θα υλοποιηθεί σε συνεργασία με το Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Κρήτης, τη Σχολή Τεχνολογίας Γεωπονίας και Τεχνολογίας Τροφίμων και τη Δ/νση Αγροκτήματος ΤΕΙ Κρήτης.

Διάλεξη: Γιάννης Κόκκωνας, 'Ο καραγκιοζοπαίχτης Σωτήρης Σπαθάρης και η μεγάλη περιπέτεια της αυτοβιογραφίας του'

ΔΙΑΛΕΞΗ

Γιάννης Κόκκωνας
Καθηγητής στο Τμήμα Αρχειονομίας και Βιβλιοθηκονομίας
του Ιονίου Πανεπιστημίου

Ο καραγκιοζοπαίχτης Σωτήρης Σπαθάρης
και η μεγάλη περιπέτεια της αυτοβιογραφίας του

6 / 11 / 2018, ώρα 20:30
Αίθουσα Συνεδριάσεων Τμήματος Φιλολογίας

19η Ετήσια διάλεξη “Εις μνήμην Ι. Καμπίτση”: Κωνσταντίνος Κάππαρης, 'Γυναίκες στο εδώλιο στην κλασική Αθήνα'

ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

19η Ετήσια διάλεξη “Εις μνήμην Ι. Καμπίτση”

Κωνσταντίνος Κάππαρης
Καθηγητής στο Τμήμα Κλασικών Σπουδών
του Πανεπιστημίου της Φλόριντα

Γυναίκες στο εδώλιο στην κλασική Αθήνα

6 / 11 / 2018, ώρα 19:30
Αμφιθέατρο Α - Διδακτήρια Φιλοσοφικής Σχολής

24ο Συνέδριο Πανελλήνιο Εντατικό Σεμινάριο-Συνέδριο “Ζητήματα μεθοδολογίας της έρευνας στις κοινωνικές επιστήμες»

Το Εργαστήριο Κοινωνικής Ανάλυσης και Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας του Τμήματος Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης σας προσκαλεί στο 24ο Συνέδριο Πανελλήνιο Εντατικό Σεμινάριο-Συνέδριο για νέους ερευνητές “Ζητήματα μεθοδολογίας της έρευνας στις κοινωνικές επιστήμες» που θα γίνει στη Πανεπιστημιούπολη Γάλλου στο Ρέθυμνο στις 2, 3 και 4 Νοεμβρίου. Τo  Πανελλήνιο Εντατικό Σεμινάριο-Συνέδριο για νέους ερευνητές “Ζητήματα μεθοδολογίας της έρευνας στις κοινωνικές επιστήμες» αποτελεί ένα καινοτόμο εκπαιδευτικό θεσμό που προάγει στην πράξη την κριτική γνώση, τη ριζοσπαστική εκπαίδευση και την συσσώρευση επιστημονικής γνώσης μέσα από οριζόντιες συνεργασίες μεταπτυχιακών φοιτητών, υποψηφίων διδακτόρων, νέων ερευνητών και πανεπιστημιακών.

Το Συνέδριο-Σεμινάριο φέτος περιλαμβάνει πέντε παράλληλες ομάδες εργασίας με εισηγήσεις και συζητήσεις γύρω από τα εξής αντικείμενα: ‘Νεώτερη και σύγχρονη κοινωνική θεωρία’, ‘Προφορικές μαρτυρίες και βιογραφικές αφηγήσεις: σύγχρονες εξελίξεις και προκλήσεις στην προφορική ιστορία και τη βιογραφική προσέγγιση’ ‘Αθλητισμός και σώμα στις κοινωνικές επιστήμες: διακρίσεις, ταυτότητες, σχέσεις εξουσίας’, ‘Συλλογική δράση, κοινωνικά κινήματα, εργασία και συνδικάτα’ και ‘Μετανάστευση, κινητικότητα, συνύπαρξη και αποκλεισμός’. Στις ολομέλειες του συνεδρίου θα λάβουν χώρα δύο θεματικά πάνελ ‘Ευάλωτες ζωές:  εθνογραφίες, εναλλακτικές δημοσιότητες και συναισθήματα’ και ‘Η εξέλιξη της βιογραφικής αφηγηματικής έρευνας στην Ελλάδα: προκλήσεις και προοπτικές’)

Για το πρόγραμμα την αφίσα καθώς και επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα του Συνεδρίου : http://sociology.soc.uoc.gr/ekaeke/?p=484

Ο Διευθυντής του Εργαστηρίου Κοινωνικής Ανάλυσης και Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας

Γιάννης Ζαϊμάκης

Έκθεση & Συνέδριο 'Γυναίκες του Τύπου – Ο Τύπος των γυναικών'

Αφίσα

Η Έκθεση και το Συνέδριο Γυναίκες του Τύπου – Ο Τύπος των γυναικών, που οργανώνεται από το Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Δημόσια Ιστορία» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου και υπό την Αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, έχει ως αντικείμενο τη γυναικεία εκδοτική δραστηριότητα κατά την ύστερη οθωμανική περίοδο και πιο συγκεκριμένα, από το 1845, χρονολογία έκδοσης του πρώτου γυναικείου εντύπου στον οθωμανικό (αλλά και ελληνόφωνο) χώρο, έως το 1923, χρονολογία οριστικής διάλυσης της οθωμανικής αυτοκρατορίας. Αφορά τόσο στα έντυπα που παράγονται και στη λειτουργία τους στο δημόσιο χώρο όσο και στις γυναίκες ως εκδότριες, αρθρογράφους, συντελεστές των εκδόσεων και ως αναγνωστικό κοινό.

Σπίτι Πολιτισμού, Ρέθυμνο, 9-11 Νοεμβρίου 2018

Περισσότερα εδώ

Συνέδριο: Προσεγγίσεις στην Ιστορία του Κινηματογράφου (2-3 / 11 / 2018)

Συνέδριο