Διάλεξη: Νεότερα αρχαιολογικά δεδομένα για τη Νάξο και τις Μικρές Κυκλάδες την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού

Στο πλαίσιο του προγράμματος διαλέξεων του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας για το χειμερινό εξάμηνο, η κ. Ειρήνη Λεγάκη, Αρχαιολόγος στην Εφορεία Αρχαιοτήτων Κυκλάδων, θα δώσει διάλεξη με θέμα "Νεότερα αρχαιολογικά δεδομένα για τη Νάξο και τις Μικρές Κυκλάδες την Πρώιμη Εποχή του Χαλκού" την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018.

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα 56 (Συνεδριάσεων) του τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, στις 20.30.

Διάλεξη: Κοσμογονία και ανθρωπογονία στο ιποκρατικό Περί σαρκών

Διάλεξη Σταύρου Κουλουμέντα με θέμα "Κοσμογονία και ανθρωπογονία στο ιποκρατικό Περί σαρκών".

Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, ώρα 20:00 στην αίθουσα Μιχελή

Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου

«Ηράκλειο, Τρίτη 25 Αυγούστου 1898. Η τελευταία Εκατόμβη»

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης
2η Ομιλία Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, ώρα 18:00

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης – Πανεπιστήμιο Κρήτης σε συνεργασία με την κυρία Αθηνά Κυριακάκη - Σφακάκη συνδιοργανώνουν Κύκλο Ομιλιών με γενικό τίτλο «Ξενάγηση στο Κρητικό Παρελθόν».
Η κυρία Σφακάκη, ξεναγός και συγγραφέας βιβλίων αρχαιολογικού και ιστορικού περιεχομένου, θα μιλήσει, την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00, για την τελευταία περίοδο των κρητικών επαναστάσεων που ονομάστηκε «τυχερή».

Η λύση της αυτονομίας της Κρήτης πυροδοτεί μία σειρά γεγονότων μεγάλης αγριότητας, εμπρησμών και βιαιοπραγιών, μεταξύ των οποίων και η σφαγή εκατοντάδων Χριστιανών, 17 Άγγλων στρατιωτών και του υποπρόξενου της Αγγλίας στο Ηράκλειο, Λυσίμαχου Καλοκαιρινού. Τα δραματικά γεγονότα καταγράφηκαν ως η μεγάλη σφαγή της 25ης Αυγούστου 1898. Ήταν η μεγαλύτερη και η τελευταία τραγωδία της περιόδου της Τουρκοκρατίας στην Κρήτη και στην πόλη του Ηρακλείου.

Στον Άγιο Ματθαίο, στο εσωτερικό του ναού, σε ειδική κρύπτη, βρίσκονται ακόμα, χωρίς πληροφοριακή πινακίδα να δηλώνει την ταυτότητα και την ιστορία τους, τα οστά των θυμάτων της σφαγής του 1898, που τοποθετήθηκαν εκεί όταν έγινε η εκταφή από το προαύλιο. Μόνο το λείψανο του Λυσίμαχου Καλοκαιρινού μεταφέρθηκε στον οικογενειακό τάφο των Καλοκαιρινών, βορειοδυτικά της Εκκλησίας του Αγίου Κωνσταντίνου.
Οι ομιλίες πραγματοποιούνται στην Αίθουσα Πολυμέσων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης.

Συνοδεύονται με προβολές εικόνων και συζήτηση με το κοινό.

Εθελοντική επιμέλεια παρουσιάσεων: Αθηνά Κυριακάκη – Σφακάκη, Ξεναγός – Συγγραφέας

Είσοδος Ελεύθερη

Διάλεξη: Αλέξης Καλοκαιρινός, 'Εξέλιξη της συνεργασίας: Γλώσσα, Νοανάγνωση, Κανονιστικότητα)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΑΛΕΞΗ

Αλέξης Καλοκαιρινός

Εξέλιξη της συνεργασίας:
Γλώσσα, Νοανάγνωση, Κανονιστικότητα
(Evolution of communication.
Language, Mindreading, Normativity)

Τετάρτη, 5/12/2018, 14.30-17.30
Αίθουσα Συνεδριάσεων του Τμήματος Φιλολογίας

Η διάλεξη προσφέρεται στο πλαίσιο
του μεταπτυχιακού μαθήματος Πραγματολογίας του Νίκου Βέργη
και είναι ανοικτή σε κάθε ενδιαφερόμενο

Τελετή Ορκωμοσίας Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης

Τελετή ορκωμοσίας Παιδαγωγικού Τμήματος Προσχολικής Εκπαίδευσης
Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2018, και ώρα 12:00
στο Αμφιθέατρο Δ3

Αρχεία

Διάλεξη: «Λατινικά γνωμικά, παιδεία και τρόπος ζωής»

Ο Διευθυντής του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος), Πανεπιστήμιο Harvard

και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κρήτης

σας προσκαλούν στη διάλεξη

του Κώστα Παναγιωτάκη,

Καθηγητή Λατινικής Φιλολογίας του Τμήματος Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Γλασκώβης,

με θέμα

«Λατινικά γνωμικά, παιδεία και τρόπος ζωής».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 5 Δεκεμβρίου 2018 και ώρα 20:00
στο Φοιτητικό και Πολιτιστικό Κέντρο «Ξενία» στο Ρέθυμνο.

Η ομιλία θα γίνει στα Ελληνικά.

Αφίσα

Τελετή Ορκωμοσίας Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης