Η χρήση της κρητικής χλωρίδας στην κηποτεχνία

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης του Πανεπιστημίου Κρήτης σας καλεί για να γνωρίσετε ένα επιστήμονα και να συζητήσετε μαζί του για τα μυστικά της κηποτεχνίας χρησιμοποιώντας αυτοφυή φυτά της Κρήτης.

Σάββατο 17 Μαρτίου 2018

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

11:00-12:00         Παρουσίαση-Συζήτηση με θέμα «Η χρήση της κρητικής χλωρίδας στην κηποτεχνία» με την κ. Ειρήνη Χριστοφορίδη, M.Sc. Τεχνολόγο Γεωπόνο Τ.Ε.Ι. Κρήτης.

12:00-14:00         «Στον πάγκο του επιστήμονα»: Γνωριμία με μερικά από τα σημαντικότερα φυτά της κρητικής χλωρίδας με χρήση στην κηποτεχνία. Παρατήρηση ανθέων και άλλων φυτικών τμημάτων.

12:00-14:00         «Με φυτά και φαντασία παίζω με την κηποτεχνία»: Οι μικροί βοτανικοί θα αναζητήσουν στοιχεία για τα φυτά που θα χρησιμοποιήσει ο κηποτέχνης. Όμως πρέπει πρώτα να λύσουν το μυστήριο για τις χρήσεις και τα προϊόντα! Δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου (για παιδιά από 4 μέχρι και 7 ετών).

12:00-14:00         «Ψηφιακά παιχνίδια κηποτεχνίας»: Αν σας αρέσει η εξερεύνηση και τα παιχνίδια γνώσης σε tablet, μη χάνετε καιρό! Θα εντοπίσουμε τα αυτοφυή φυτά της Κρήτης μέσα στο μουσείο και θα αναζητήσουμε τις απαντήσεις. Δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου (για οικογένειες με παιδιά από 8 ετών και πάνω).

12:00-14:00         Θέλετε να φτιάξετε ένα δικό σας κήπο; Ελάτε στον Ερευνότοπο, με χαρτιά, χαρτόνια, χρώματα, φυσικά υλικά και φαντασία για να εμπνευστείτε και να δημιουργήσετε (για όλες τις ηλικίες).

Οι γονείς ή κηδεμόνες πρέπει να έχουν την ευθύνη των παιδιών τους
καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Γενική είσοδος 5€

Δωρεάν είσοδος για:

• Μέλη του Συλλόγου «Φίλοι του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης»
  • Παιδιά κάτω των 4 ετών και ΑμεΑ

Ημερίδα με θέμα «Η Εκπαιδευτική Κοινότητα μπροστά στις Πολιτικές Αξιολόγησης των Εκπαιδευτικών την Περίοδο της Κρίσης: Παρουσίαση των αποτελεσμάτων του ερευνητικού έργου HΟRIZON2020 *RE.CRI.RΕ.* Προβληματισμοί, προκλήσεις & προτάσεις για την αξιολόγηση των εκπαιδευτικών»

17 Μαρτίου 2018, ώρα 10 πμ. – 14.00 μ.μ.
Aμφιθέατρο Δ7, Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου

Δελτίο Τύπου