Παρουσίαση βιβλίου 'Φυλετικές θεωρίες στην Ελλάδα', 25/4/18, 20:00, Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο 'Ξενία'

Η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου και οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης σας προσκαλούν την Τετάρτη 25 Απριλίου, στις 20:00 στο Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο "Ξενία", στην παρουσίαση του βιβλίου

Φυλετικές θεωρίες στην Ελλάδα | προσλήψεις και χρήσεις στις επιστήμες, την πολιτική, τη λογοτεχνία και την ιστορία της τέχνης κατά τον 19ο και 20ό αιώνα

Για το βιβλίο θα μιλήσουν:

Ελένη Φουρναράκη, ιστορικός | Κώστας Γκούνης, ανθρωπολόγος | Ευγένιος Ματθιόπουλος, ιστορικός τέχνης | Έφη Αβδελά, ιστορικός

Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο "Ξενία", Σοφοκλή Βενιζέλου 16, Ρέθυμνο

Αφίσα και πρόσκληση εκδήλωσης

Διάλεξη Philosophy in Prisons: Critical Thinking, Community of Inquiry and Ontological Disturbance

Διάλεξη της Mary Bovill - Lecturer and Researcher in Language and Philosophy στο Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου
με θέμα: Philosophy in Prisons: Critical Thinking, Community of Inquiry and Ontological Disturbance

Τετάρτη 25/4, 14:30, αίθουσα Δ2-Α.

Λεπτομέρειες: http://www.fks.uoc.gr/_/pw/site/assets/files/1012/marybovill2018.pdf

6η διάλεξη στο πλαίσιο του 'Παλαιολιθικού Σεμιναρίου': Νένα Γαλανίδου, 23/4/18, 19:00, αμφιθ. 'Ι. Δρακόπουλος', Κεντρικό κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30)

Τη Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 και ώρα 19:00 θα δοθεί η έκτη διάλεξη για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, στο πλαίσιο του "Παλαιολιθικού Σεμιναρίου", από τη Νένα Γαλανίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Το θέμα της είναι "Νεάντερταλ στο Ιόνιο Πέλαγος | Neanderthals in the Ionian Sea".

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο “"Ι. Δρακόπουλος”, στο Κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30). Είσοδος ελεύθερη

Αφίσα διάλεξης

*Σε μια κοινή προσπάθεια για τη συνομιλία της Παλαιολιθικής Αρχαιολογίας στην Ελλάδα με το ειδικό και το ευρύ κοινό, τα Τμήματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Κρήτης διοργανώνουν διαρκές επιστημονικό σεμινάριο. Το σεμινάριο θα λειτουργήσει ως forum για την παρουσίαση και συζήτηση των σύγχρονων θεωρητικών ρευμάτων και των πορισμάτων της έρευνας πεδίου.

Υπεύθυνες διοργάνωσης:

Γεωργία Κουρτέση-Φιλιππάκη, αναπλ. καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Νένα Γαλανίδου, αναπλ. καθηγήτρια Πανεπιστημίου Κρήτης

Απόφαση Συνέλευσης Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας 23/3/2016

Διάλεξη: Η Ίσιδα στον Βιργίλιο

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ -ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

ΔΙΑΛΕΞΗ

Λιλή Πανούση
College of William and Mary

Η Ίσιδα στον Βιργίλιο

25 / 4 / 2018, ώρα 16:00
Αμφιθέατρο Β - Διδακτήρια Φιλοσοφικής Σχολής

Διάλεξη: Ο καλοφαγάς ευπατρίδης και τα ποντίκια: Ερμηνευτικά σχόλια σε ένα επεισόδιο του Τιμαρίωνα

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ -ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

ΔΙΑΛΕΞΗ

Μαρίνα Λουκάκη, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Ο καλοφαγάς ευπατρίδης και τα ποντίκια:
Ερμηνευτικά σχόλια σε ένα επεισόδιο του Τιμαρίωνα

24 / 4 / 2018, 14:30-15:30
Αίθουσα Συνεδριάσεων Τμήματος Φιλολογίας

Ημερίδα σταδιοδρομίας από το Τμήμα Μαθηματικών & Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών

Το Τμήμα Μαθηματικών & Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και το Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης σε συνεργασία με τους φοιτητικούς τους συλλόγους και την εταιρεία Accenture διοργανώνουν ημερίδα σταδιοδρομίας στις 20 Απριλίου.

Το ελληνικό τμήμα της Accenture απασχολεί σημαντικό αριθμό πτυχιούχων μαθηματικών και πληροφορικής. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας, πέραν της περιγραφής του ανθρώπινου δυναμικού και των δραστηριοτήτων της εταιρείας θα αναδειχθούν οι προκλήσεις και οι ευκαιρίες της νέας ψηφιακής εποχής. Μετά τις διαλέξεις θα ακολουθήσουν συνεντεύξεις για όσους φοιτητές ή αποφοίτους των δύο Τμημάτων ενδιαφέρονται. Υπάρχει η δυνατότητα για πρακτική άσκηση (internship) στην Accenture αναλόγως των δεξιοτήτων των υποψηφίων. Τα internships αυτά διαρκούν συνήθως 6 μήνες και αμοίβονται με τον βασικό μισθό. Καλό θα ήταν για την απόκτηση της σχετικής εμπειρίας να συμμετάσχουν στις συνεντεύξεις όσον τον δυνατόν περισσότεροι φοιτητές, ανεξάρτητα από το έτος φοίτησης.

Ανακοίνωση

Αρχεία

Ημερίδα: Με τα Γερμανικά ένα βήμα μπροστά

Ημερίδα από το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Πέμπτη 19 Απριλίου,  αίθουσα Γ20/Αίθουσα σεμιναρίων 1, Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου

Πρόγραμμα

Αφίσα

Δελτίο Τύπου

Διάλεξη: Ὁ διαφωτισμός κι εμείς'

Την Τρίτη 17 Απριλίου 2018, 20.30 στην αίθουσα Μιχελή του τμήματος ΦΚΣ, διοργανώνεται από το ΠΜΣ: "Γνώση, αξίες και κοινωνία" διάλεξη του καθηγητή του πανεπιστημίου Paris II Panthéon–Assas, κ. Philippe Raynaud με θέμα:
Ὁ διαφωτισμός κι εμείς' στο πλαίσιο διαλέξεων για το κλασικό φυσικό δίκαιο και το ρεπουμπλικανισμό.

Διάλεξη που διοργανώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος “Ιατρική και φιλοσοφία στην αρχαιότητα” θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 23/4, 11:30, στην αίθουσα Μιχελή, Τμήμα ΦΚΣ

Ιατρική και φιλοσοφία στην αρχαιότητα (διδάσκουσα: Χλόη Μπάλλα)/Ανοιχτά μαθήματα

H τρίτη διάλεξη που διοργανώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος “Ιατρική και φιλοσοφία στην αρχαιότητα” θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 23/4, 11:30, στην αίθουσα Μιχελή, Τμήμα ΦΚΣ, με ομιλητή τον

Δημήτρη Μποσνάκη, επικ. Καθηγητή αρχαιολογίας του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας και θέμα:

Μνημειακές εγκαταστάσεις της λατρείας του Ασκληπιού: Επίδαυρος – Αθήνα – Κως. Τυπολογικές συγκλίσεις και αποκλίσεις στην οργάνωση του χώρου».

Ενημέρωση για Έκθεση στην Πανεπιστημιακή Βιβλιοθήκη στο Ρέθυμνο

Παρακαλούμε δείτε παρακάτω την αφίσα της Έκθεσης