Βιωματικό εργαστήριο: Οι 4 εποχές: εντός, εκτός και επί τα αυτά

του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης και το Βενιζέλειο Γ.Ν.Η
σάς προσκαλούν την Τετάρτη 23 Μαΐου 2018, ώρα 18:00, στο βιωματικό εργαστήριο

«Οι 4 εποχές: εντός, εκτός και επί τα αυτά», με συντονίστρια τη Μαρία Αλατζόγλου, ψυχολόγο - ψυχοθεραπεύτρια, Mph, Βενιζέλειο Γ.Ν.Η

2ο  Βιωματικό εργαστήριο για το Καλοκαίρι

Οι συμμετέχοντες στο βιωματικό εργαστήριο θα αλληλεπιδράσουν με ερεθίσματα από τη φύση, τη λογοτεχνία και τη μουσική. Μέσα από παίξιμο ρόλων και άλλες βιωματικές προσεγγίσεις θα αναρωτηθούν για τους κύκλους των εποχών και τους συσχετισμούς με τους κύκλους της ζωής. Θα  αφυπνίσουν μνήμες και συναισθήματα και θα αναζητήσουν εναλλακτικούς τρόπους ύπαρξης και συνύπαρξης με τη φύση. Με αφορμή συγκεκριμένα ερεθίσματα, θα αναρωτηθούν για τα γυρίσματα των κύκλων και για τη διαδικασία της προσωπικής νοηματοδότησης, με στόχο να αναδυθούν νέες προοπτικές θέασης του εαυτού και κατά συνέπεια του φυσικού κόσμου που μας περιβάλλει.

Είσοδος Ελεύθερη

Ο Γιάννης Ρίτσος και η τέχνη της ανάγνωσης

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

Διάλεξη

John Kittmer
Απελθών Πρέσβης της Μεγάλης Βρετανίας στην Αθήνα

Ο Γιάννης Ρίτσος και η τέχνη της ανάγνωσης
(Η ομιλία θα γίνει στα Ελληνικά)

23 / 5 / 2018, ώρα 20:30
Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο ‘Ξενία’
Νικολάου Ψαρρού 46, Ρέθυμνο

O Τζων Κίτμερ είναι διπλωμάτης καριέρας και δημόσιος λειτουργός. Βρίσκεται προσωρινά σε άδεια, προκειμένου να ολοκληρώσει το διδακτορικό του στο Πανεπιστήμιο Kings College του Λονδίνου, όπου διεξάγει έρευνα για την ποίηση του Γιάννη Ρίτσου. Πριν από την άδεια του ο Τζων υπηρέτησε ως Διευθυντής των Overseas Territories στο Υπουργείο Εξωτερικών και Κοινοπολιτείας στο Λονδίνο (2016-17) και ως Πρέσβης του Ηνωμένου Βασιλείου στην Ελλάδα (2013-16). Εκτός από το Υπουργείο Εξωτερικών, έχει υπηρετήσει στο Υπουργείο Περιβάλλοντος, Τροφίμων και Γεωργικών Υποθέσεων, στο Γραφείο του Υπουργικού Συμβουλίου και στο Υπουργείο Παιδείας και Απασχόλησης. Ο Τζων έχει πτυχίο στις Κλασικές Σπουδές από το Πανεπιστήμιο Καίμπριτζ. Στη συνέχεια έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αρχαία Ελληνική Τραγωδία και Κωμωδία στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Έλαβε Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στα Νέα Ελληνικά από το Πανεπιστήμιο King’s College London. Έχει δημοσιεύσει άρθρα για την αρχαία και νέα ελληνική λογοτεχνία και διατηρεί ένα μηνιαίο μπλογκ στα Ελληνικά με θέμα ‘Ανταποκρίσεις: Λονδίνο / Αθήνα’ στο www.in.gr. Από τον Ιούνιο του 2018 ο Τζων θα είναι Πρόεδρος της Ελληνοαγγλικής Ένωσης.

Συμπόσιο της Unesco με θέμα: «Άμπελος, οίνος, διατροφή και υγεία»

Η Έδρα της Unesco Κουλτούρα και Παραδόσεις του Οίνου του Πανεπιστημίου της Βουργουνδίας και το Πανεπιστήμιο Κρήτης, σε συνεργασία με:

- την Περιφέρεια Κρήτης

- τον Δήμο Ηρακλείου

- την Ένωση Μεσογειακής Διαροφής και Υγείας

- τον Ελληνικό Γεωργικό Οργανισμό 'ΔΗΜΗΤΡΑ' (ΕΛΓΟ-'ΔΗΜΗΤΡΑ')

διοργανώνει συμπόσιο με θέμα "Άμπελος, οίνος, διατροφή και υγεία"

23-26 Μαΐου 2018

Ηράκλειο

Ιστοσελίδα συνεδρίου

Αναγόρευση ως ομότιμων καθηγητών Β. Δημητριάδη και Ε. Α. Ζαχαριάδου,Τετάρτη 23 Μαΐου 2018

Το Πανεπιστήμιο Κρήτης, μετά από πρόταση του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, απονέμει στον κ. Βασίλη Δημητριάδη και στην κα Ελισάβετ Α. Ζαχαριάδου τον τίτλο των Ομότιμων Καθηγητών του Πανεπιστημίου Κρήτης, σε τελετή που θα γίνει την Τετάρτη 23 Μαΐου 2018, ώρα 20.30, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας (αίθ. 56) της Φιλοσοφικής Σχολής στο Ρέθυμνο.

Το έργο των τιμώμενων θα παρουσιάσουν οι επίκουροι καθηγητές Αντώνης Αναστασόπουλος και Ηλίας Κολοβός.

Παρακαλούμε δείτε παρακάτω στο αρχείο που ακολουθεί την αναλυτική πρόσκληση