35 + 1 Χρόνια Θ.Ο.Π.Κ

Η ΝΕΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ Π.Κ.                                                                                             από 5 έως 9 Μαΐου στο Θέατρο «Μαρία Μανασσάκη» στις Βούτες

Φέτος η ομάδα των φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης (Σχολές Ηρακλείου), θέλοντας να γιορτάσει τα 36 χρόνια λειτουργίας της, παρουσιάζει ένα αφιέρωμα από μεγάλες θεατρικές στιγμές της μέχρι τώρα πορείας της. Με πολύ δουλειά και αγάπη τους τελευταίους μήνες έγινε μια σύνθεση με αποσπάσματα από παραστάσεις που ανέβηκαν στο παρελθόν και σκηνές από εργαστήρια της, όπως:

Εσωτερικές ειδήσεις -Μάριος Ποντίκας

Ο Γλάρος - Τσέχωφ

Αντιγόνη - Ζαν Ανουίγ

Το Πανηγύρι - Ζαν Κοκτώ

Ο Ζωολογικός Κήπος - Έντουαρντ Άλμπι

Ο Μικρός Πρίγκιπας - Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ

Πρόβα ΤζενεράλεΕρωτήσεις του Τζούλιαν Μπεκ

Χάρτινα Λουλούδια – Έγκον Γουλφ

Ματωμένος Γάμος – Φεντερίκος Γκαρθία Λόρκα

Τι Φάση? – Σύνθεση κειμένων των μελών της ομάδας

Παράλληλα με τα κομμάτια υποκριτικής θα παρουσιαστούν χορογραφίες και αυτοσχεδιασμοί από τα παρακάτω έργα:

Ο Μικρός Πρίγκιπας - Αντουάν ντε Σαιντ-Εξυπερύ

Οδυσσεβάχ – Ξένια Καλογεροπούλου

Όρνιθες - Αριστοφάνης

Η Χώρα χωρίς Γάτες – Ευγένιος Τριβιζάς

Λυσιστράτη – Αριστοφάνης

Η Λέξη Πρόοδος στο Στόμα της Μητέρας μου Ηχούσε πολύ φάλτσα – Ματέι Βιζνιέκ

Παραμύθι χωρίς Όνομα – Ιάκωβος Καμπανέλλης

Τι Φάση? - Σύνθεση κειμένων των μελών της ομάδας

Στη φετινή παραγωγή συμμετέχουν 40 φοιτητές.

Συντελεστές

Σκηνοθεσία: Γιώργος Αντωνάκης

Βοηθός Σκηνοθέτη: Παναγιώτης Γεωργαντής

Χορογραφίες – Επιμέλεια παλαιότερων Χορογραφιών: Στεφανία Σπυροπούλου

Φωτισμοί – Ήχος: Βαγγέλης Παντούλας & Βάιος Ωραιόπουλος

Αφίσα – Πρόγραμμα: Χρυσόστομος Σπετσίδης

Φωτογραφίες – Βίντεο: Δευκαλίων Μανιδάκης

Σας περιμένουμε από 5 έως 9 Μαΐου στις 21.00 το βράδυ, στο Θέατρο Μαρία Μανασσάκη – Φοιτητικό Κέντρου Πανεπιστημίου (Βούτες)

Είσοδος Ελεύθερη.

Με τη στήριξη της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου Κρήτης.

Πρόγραμμα (pdf)

Αρχεία

Θαλάσσια παράκτια βιοποικιλότητα της Κρήτης

Τί λειτουργίες παρέχουν στο θαλάσσιο οικοσύστημα τα λιβάδια της Ποσειδωνίας;

Πού κρύβονται τα ψάρια και τα καβουράκια;

Μπορούν οι δορυφόροι να δουν το βυθό;

Τί ζει στην άμμο;

Ανθίζουν τα φύκια;

Ελάτε το Σάββατο 5 Μαΐου 2018 στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης του Πανεπιστημίου Κρήτης για να γνωρίσετε έναν επιστήμονα και να συζητήσετε μαζί του για τη θαλάσσια παράκτια βιοποικιλότητα της Κρήτης.

Σας περιμένουμε ακόμη για να παίξουμε, να εξερευνήσουμε και να φτιάξουμε κατασκευές!

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

11:00-12:00     Παρουσίαση-Συζήτηση με θέμα «Θαλάσσια παράκτια βιοποικιλότητα της Κρήτης» με το Δρ Δημήτρη Πουρσανίδη, Ερευνητή στον τομέα Περιφερειακής Ανάλυσης του                                   Ινστιτούτου Υπολογιστικών Μαθηματικών στο Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας Κρήτης.

12:00-14:00    «Στον πάγκο του επιστήμονα»: Με τη βοήθεια του στερεοσκοπίου θα παρατηρήσουμε υλικό από την παραλία (κοχύλια, φύκια, κ.ά.) και στη συνέχεια θα γνωρίσουμε τα εργαλεία που χρησιμοποιεί ο επιστήμονας για την ανακάλυψη των μυστικών της θάλασσας (μάσκα, βατραχοπέδιλα, φωτογραφική μηχανή κ. ά.).

12:00-14:00     «Τα βατραχοπέδιλά μου βάζω και τη μάσκα μου φορώ, με βουτιά θα ταξιδέψω σ΄ έναν κόσμο μαγικό»: Μικροί και μεγάλοι εξερευνητές των παράκτιων περιοχών, φέρτε τα εργαλεία σας, την παρατηρητικότητα και τη φαντασία σας, για να καταδυθείτε σε έναν κόσμο μαγικό και να ανακαλύψτε τα μυστικά του βυθού! Δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου (για οικογένειες με παιδιά από 4-12 ετών).

12:00-14:00     «Παιχνίδι μνήμης στην ακτή του Ερευνότοπου»: Ελάτε στην ακτή του Ερευνότοπου για να παίξουμε ένα παιχνίδι μνήμης, με τα μικρά και μεγάλα ζώα και φυτά της ακτής και της θάλασσας (για όλες τις ηλικίες).

12:00-14:00     Θέλετε να φτιάξετε πολύχρωμα και μοναδικά πλάσματα της θάλασσας; Στον Ερευνότοπο, θα «βυθιστούμε» στον κόσμο των κατασκευών και της φαντασίας  (για όλες τις ηλικίες).

Θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους γονείς ή κηδεμόνες ότι πρέπει να έχουν την ευθύνη των παιδιών τους
καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Γενική είσοδος 5€

Δωρεάν είσοδος για:

Ø  Μέλη του Συλλόγου «Φίλοι του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης»

Ø  Παιδιά κάτω των 4 ετών και ΑμεΑ

dfgh