«Η Κάρμεν Ρουγγέρη επιστρέφει το ’19!»

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης – Πανεπιστήμιο Κρήτης

Tο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης – Πανεπιστήμιο Κρήτης
κάνει φινάλε στις φετινές γιορτινές του 10+1 εκδηλώσεις υποδεχόμενο το 2019
την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019, 18:00π.μ στον 3ο Όροφο
παρέα με την Κάρμεν Ρουγγέρη!

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης- Πανεπιστήμιο Κρήτης σάς προσκαλεί σε μία αφήγηση ιστοριών με τον ξεχωριστό τρόπο της Κάρμεν Ρουγγέρη!

Μία περιήγηση στον μαγικό χώρο του παραμυθιού μέσα από ιστορίες παλιές και περίεργες. Ένα ταξίδι με τη φιλοπερίεργη παρέα του «Χένσελ και της Γκρέτελ» στα μονοπάτια της Ελληνικής Μυθολογίας!

Η Κάρμεν Ρουγγέρη θα παρουσιάσει, για πρώτη φορά στην Κρήτη, το βιβλίο της
«Η Γέννηση του κόσμου και... Ιστορίες των θεών του Ολύμπου».

«Ιστορίες που έπλασαν ο αρχαίος ελληνικός λαός και οι ποιητές του για τη γέννηση του κόσμου, για τους θεούς και για τους ήρωες. Ιστορίες που διασώθηκαν από τη γραπτή παράδοση. Με το σκεπτικό λοιπόν ότι όλοι θέλουμε να χαρούμε την ομορφιά των αρχαίων μύθων όπως χαιρόμαστε ένα παραμύθι, παίρνουμε τα πράγματα από την αρχή... Αλήθεια τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες; Πως γεννήθηκε ο κόσμος;»

Είσοδος ελεύθερη

«Κρητικός Πόλεμος, 1645-1669»

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης
3η Ομιλία Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2018, ώρα 18:00

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης – Πανεπιστήμιο Κρήτης με  την κυρία Αθηνά Κυριακάκη - Σφακάκη συνδιοργανώνουν Κύκλο 8 Ομιλιών με γενικό τίτλο «Ξενάγηση στο Κρητικό Παρελθόν». Η κυρία Σφακάκη, ξεναγός και συγγραφέας βιβλίων αρχαιολογικού και ιστορικού περιεχομένου, θα μιλήσει, την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου  και ώρα 18:00, για το τρομερότερο συμβάν του ελληνισμού μετά την άλωση της Κωνσταντινουπόλεως, τον Κρητικό πόλεμο και τη μεγαλύτερη πολιορκία που έχει καταγράψει η παγκόσμια ιστορία, την πολιορκία του Χάνδακα από τους Τούρκους.

Η επιχείρηση κατάληψης της Κρήτης από τους Τούρκους υπήρξε η  μακρόχρονη και αιματηρότατη πάλη, ουσιαστικά δύο κόσμων και δύο πολιτισμών· της Χριστιανικής Βενετίας και της Ισλαμικής Αυτοκρατορίας. Το 1645 οι Τούρκοι με πρόφαση πειρατική επιδρομή αποβιβάσθηκαν στα Χανιά και χρειάστηκαν δύο χρόνια να φθάσουν μέχρι την Σητεία. Για είκοσι δυο ακόμη χρόνια πολιορκούσαν το Ηράκλειο, η μεγαλύτερη πολιορκία που έχει καταγράψει η παγκόσμια ιστορία. Με την κατάληψη της πόλης, 24 Σεπτεμβρίου 1669, έπεσε και ο τελευταίος προμαχώνας της  Χριστιανικής  Ανατολής. Η κατάκτηση της Κρήτης από τους Τούρκους έθεσε τέλος στην Κρητική Αναγέννηση. Ο κρητικός λαός και ο κρητικός πολιτισμός περιέπεσαν σε βαθύ σκότος. Με τα γεγονότα και για τα γεγονότα του «Κρητικού πολέμου» ασχολήθηκαν πολλοί, όπως ο Μαρίνος Τζάνε  Μπουνιαλής.

Οι ομιλίες πραγματοποιούνται στην Αίθουσα Πολυμέσων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης. Συνοδεύονται με προβολές εικόνων και συζήτηση με το κοινό.

Εθελοντική επιμέλεια παρουσιάσεων: Αθηνά Κυριακάκη – Σφακάκη, Ξεναγός – Συγγραφέας