6η διάλεξη στο πλαίσιο του 'Παλαιολιθικού Σεμιναρίου': Νένα Γαλανίδου, 23/4/18, 19:00, αμφιθ. 'Ι. Δρακόπουλος', Κεντρικό κτήριο Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30)

Τη Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 και ώρα 19:00 θα δοθεί η έκτη διάλεξη για το τρέχον ακαδημαϊκό έτος, στο πλαίσιο του "Παλαιολιθικού Σεμιναρίου", από τη Νένα Γαλανίδου, αναπληρώτρια καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Το θέμα της είναι "Νεάντερταλ στο Ιόνιο Πέλαγος | Neanderthals in the Ionian Sea".

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί στο Αμφιθέατρο “"Ι. Δρακόπουλος”, στο Κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30). Είσοδος ελεύθερη

Αφίσα διάλεξης

*Σε μια κοινή προσπάθεια για τη συνομιλία της Παλαιολιθικής Αρχαιολογίας στην Ελλάδα με το ειδικό και το ευρύ κοινό, τα Τμήματα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Κρήτης διοργανώνουν διαρκές επιστημονικό σεμινάριο. Το σεμινάριο θα λειτουργήσει ως forum για την παρουσίαση και συζήτηση των σύγχρονων θεωρητικών ρευμάτων και των πορισμάτων της έρευνας πεδίου.

Υπεύθυνες διοργάνωσης:

Γεωργία Κουρτέση-Φιλιππάκη, αναπλ. καθηγήτρια Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Νένα Γαλανίδου, αναπλ. καθηγήτρια Πανεπιστημίου Κρήτης

Απόφαση Συνέλευσης Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας 23/3/2016

Διάλεξη που διοργανώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος “Ιατρική και φιλοσοφία στην αρχαιότητα” θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 23/4, 11:30, στην αίθουσα Μιχελή, Τμήμα ΦΚΣ

Ιατρική και φιλοσοφία στην αρχαιότητα (διδάσκουσα: Χλόη Μπάλλα)/Ανοιχτά μαθήματα

H τρίτη διάλεξη που διοργανώνεται στο πλαίσιο του μαθήματος “Ιατρική και φιλοσοφία στην αρχαιότητα” θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 23/4, 11:30, στην αίθουσα Μιχελή, Τμήμα ΦΚΣ, με ομιλητή τον

Δημήτρη Μποσνάκη, επικ. Καθηγητή αρχαιολογίας του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας και θέμα:

Μνημειακές εγκαταστάσεις της λατρείας του Ασκληπιού: Επίδαυρος – Αθήνα – Κως. Τυπολογικές συγκλίσεις και αποκλίσεις στην οργάνωση του χώρου».