Τα παράξενα πουλιά της Ελλάδας και της Κρήτης

Σάββατο 19 Μαΐου 2018
«Τα παράξενα πουλιά της Ελλάδας και της Κρήτης»

Αλκυόνη

Πόσο μεγάλο ψάρι μπορεί να φάει η Αλκυόνη;
Χρειάζεται οδοντίατρο ο Σταυρομύτης;
Πρέπει να πάει σε μανικιουρίστα η Λιβαδοκελάδα;
Ξέρετε σε τί μοιάζουν το Φοινικόπτερο με τη Φάλαινα;
Ποιος είναι ο μεγαλύτερος γλωσσάς στον ορνιθόκοσμο;

Ελάτε το Σάββατο 19 Μαΐου 2018 στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης του Πανεπιστημίου Κρήτης για να γνωρίσετε έναν επιστήμονα
και να συζητήσετε μαζί του για τα παράξενα πουλιά της Ελλάδας και της Κρήτης.
Σας περιμένουμε ακόμη για να παίξουμε, να εξερευνήσουμε και να φτιάξουμε κατασκευές!

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλαμβάνει:

11:00-12:00   Παρουσίαση-Συζήτηση με θέμα «Τα παράξενα πουλιά της Ελλάδας και της Κρήτης» με το Μιχάλη                         Δρετάκη, M.Sc.Βιολόγο-Ορνιθολόγο του ΜΦΙΚ.

12:00-14:00    «Στο Εργαστήριο του Επιστήμονα»: Έχετε δει από πολύ κοντά Σταχτάρα, Μπεκάτσα, Στραβολαίμη, Κατσουλιέρη, Πυροβασιλίσκο, Βραχοτσοπανάκο ή το Μικροτσικνιά και την κάτασπρη Τυτώ; Ο Ορνιθολόγος θα μας τα συστήσει ένα ένα, θα μας δείξει τα ξεχωριστά χαρακτηριστικά τους και θα μας διηγηθεί όλες τις περίεργες και ιδιαίτερες συνήθειές τους.

12:00-14:00     «Όπως εγώ έτσι κι εσύ, γίνε αλλιώτικο πουλί, σε μια παρέα ξεχωριστή»: Μικροί και μεγάλοι, ελάτε να «πετάξουμε» σαν πουλιά μέσα στο Μουσείο και να βρούμε κι άλλα παράξενα πουλιά με ιδιαιτέρα χαρακτηριστικά και συνήθειες. Δηλώσεις συμμετοχής την ημέρα της εκδήλωσης στο χώρο της υποδοχής του Μουσείου (για οικογένειες με παιδιά από 4 μέχρι και 12 ετών).

12:00-14:00    Στον Ερευνότοπο κατασκευάζουμε τα δικά μας ξεχωριστά παράξενα πουλιά με ζωγραφική και κολάζ (για όλες τις ηλικίες).

Θα θέλαμε να υπενθυμίσουμε στους γονείς ή κηδεμόνες ότι πρέπει να έχουν την ευθύνη των παιδιών τους
καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Γενική είσοδος 5€

Δωρεάν είσοδος για:

Ø  Μέλη του Συλλόγου «Φίλοι του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης»

Ø  Παιδιά κάτω των 4 ετών και ΑμεΑ

Επετειακή Διημερίδα αποφοίτων Τμήματος Κοινωνιολογίας

Το Τμήμα Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης με αφορμή τη συμπλήρωση 30 χρόνων λειτουργίας του Τμήματος διοργανώνει τη 2η Συνάντηση Αποφοίτων του στις 18 και 19 Μαΐου 2018 στην Πανεπιστημιούπολη του Γάλλου στο Ρέθυμνο με ένα διήμερο επετειακών εκδηλώσεων.

Οι εκδηλώσεις αυτές στοχεύουν στη σφυρηλάτηση των σχέσεων του Τμήματος με την κοινωνία, στην ανάπτυξη ενός ενεργούς διαύλου επικοινωνίας με τους αποφοίτους, στην επανεργοποίηση του Συλλόγου Αποφοίτων,  στην ανάδειξη της σημασίας των κοινωνιολογικών σπουδών και των ζητημάτων που αφορούν τα επαγγελματικά δικαιώματα  καθώς και τους ρόλους των κοινωνιολόγων στον 21ο αιώνα.

Στην διάρκεια των εκδηλώσεων θα γίνουν θεματικές ομάδες εργασίας επικεντρωμένες γύρω από τις εξής θεματικές ενότητες: «Κοινωνιολογία και Εκπαίδευση», «Κοινωνιολογία, Τοπική Αυτοδιοίκηση και  Κοινωνική Ένταξη», «Κοινωνιολογία  και Κοινωνική Έρευνα», «Κοινωνιολογία, ΜΜΕ και οπτικός πολιτισμός», «Η κοινωνιολογία στο Στρατό». Μέσα από αυτές τις  θεματικές ομάδες επιδιώκεται η ανάδειξη καινοτόμων πρωτοβουλιών και βέλτιστων πρακτικών κοινωνιολογικής εργασίας, καθώς  και η ενημέρωση  και η ευαισθητοποίηση των αποφοίτων μας σε επίκαιρα αλλά και διαχρονικά   ζητήματα κοινωνιολογικού ενδιαφέροντος. Επιπλέον, θα γίνουν ενημερωτικές εισηγήσεις για την επαγγελματική απασχόληση,  τα επαγγελματικά δικαιώματα, και τη μελλοντική προοπτική των αποφοίτων του Τμήματος Κοινωνιολογίας βασισμένη σε ερευνητικό υλικό.  Επίσης θα συζητηθούν  οι  κοινωνιολογικές  σπουδές, οι  προοπτικές  και οι προκλήσεις τους  Ελλάδα.

Το Τμήμα καλεί όλους τους αποφοίτους του να συμμετάσχουν ενεργά  στις εκδηλώσεις αυτές, να ενισχύσουν το Σύλλογο των Αποφοίτων και γενικά να ενδυναμώσουν τον παρεμβατικό τους ρόλο στην κοινωνία, ιδιαίτερα στην παρούσα κρίσιμη συγκυρία της οικονομικής κρίσης.

Πρόγραμμα

Αφίσα