Δαρβινική Δευτέρα με θέμα την ηθική

Δευτέρα 15 Απριλίου 2019, 7.00 μμ στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας.

Ομιλητής:  Παύλος Σούρλας, ομότιμος καθηγητής της Φιλοσοφίας του Δικαίου στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών

Ημερίδα: «Provincial elites, rural relations and taxation in the seventeenth and eighteenth-century Balkans»

Τη Δευτέρα 15 Απριλίου 2019, 12.30-7.00 μ.μ. θα διεξαχθεί στην αίθουσα 56 του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης επιστημονική ημερίδα με θέμα: «Provincial elites, rural relations and taxation in the seventeenth and eighteenth-century Balkans».

Η ημερίδα διοργανώνεται στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος με τίτλο «Τοπικές ελίτ, φορολόγηση και «τσιφλικοποίηση» στα οθωμανικά Βαλκάνια του 18ου αιώνα: η περίπτωση της Βέροιας», που υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα της ημερίδας.