Διάλεξη: Brexit: οικονομία και πολιτική

Το Σεμινάριο Διδασκόντων της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Σεμινάριο Διδασκόντων του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών σας προσκαλούν στη διάλεξη με θέμα

Brexit: οικονομία και πολιτική

Τετάρτη 3 Απριλίου 2019, 12:00

Αίθουσα Α2-3 του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών

Ομιλία: Άνθη και Φυτά στα Μινωικά τέχνεργα

«Άνθη και Φυτά στα Μινωικά τέχνεργα»

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης
8η Ομιλία Τετάρτη 3 Απριλίου 2019, ώρα 18:00

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης – Πανεπιστήμιο Κρήτης με την κυρία Αθηνά Κυριακάκη - Σφακάκη συνδιοργανώνουν Κύκλο 8 Ομιλιών με γενικό τίτλο «Ξενάγηση στο Κρητικό Παρελθόν». Η κυρία Σφακάκη, ξεναγός και συγγραφέας βιβλίων αρχαιολογικού και ιστορικού περιεχομένου, θα μιλήσει, την Τετάρτη 3 Απριλίου και ώρα 18:00, για τη σχέση των Μινωιτών με τη Φύση. Οι Μινωίτες ζούσαν στη φύση, ζούσαν από  τη φύση, ζούσαν με τη φύση.

Το φυτικό βασίλειο της Κρήτης  αλλά  και το φυτικό βασίλειο των  χωρών στις  οποίες  ταξίδευαν οι μινωίτες, υπήρξαν ανεξάντλητες  πηγές  εμπνεύσεων. Αγαπημένα θέματα ήταν οι μαργαρίτες-οι ρόδακες, τα  κρίνα, τα φύλλα, κλάδοι και δένδρα  ελιάς, ο κισσός, οι φτέρες, τα  καλάμια, το λαθούρι, τα  ρόδα.  Αρχαιολογικά  ευρήματα  αποδεικνύουν τη χρήση και την αποθήκευση  από τους  μινωίτες σύκων, βύνης, κουκιών, ελιών βρώσιμων και άλλα. Μαρτυρίες για τα τεράστια  δένδρα  και τα δάση  της μινωικής κρητικής φύσης,  δίδουν  οι  υπερμεγέθεις  πίθοι αποθήκευσης  αγροτικών αγαθών, τα τεράστια  πριόνια και οι αξίνες κοπής  δένδρων, η υπερ-χρήση  ξύλου στην μινωική  οικοδομική και  ναυπηγική, στην κατασκευή επίπλων, εργαλείων και στην λειτουργικά υψηλού επιπέδου  μινωική  καθημερινή ζωή, ακόμη  και στις εκτός των ανακτορικών συγκροτημάτων μινωικές θέσεις.

Οι ομιλίες πραγματοποιούνται στην Αίθουσα Πολυμέσων του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας Κρήτης. Συνοδεύονται με προβολές εικόνων και συζήτηση με το κοινό.

Εθελοντική επιμέλεια παρουσιάσεων: Αθηνά Κυριακάκη – Σφακάκη, Ξεναγός – Συγγραφέας

Εφαρμογές της Θεωρίας Κοινωνικών Δικτύων στις ιστορικές επιστήμες

Το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών «Ο Αρχαίος Μεσογειακός Κόσμος – Ιστορία και Αρχαιολογία» του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και το Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών σας προσκαλούν στο εργαστήριο που θα διενεργηθεί με θέμα τις εφαρμογές της Θεωρίας Κοινωνικών Δικτύων στις ιστορικές επιστήμες την ερχόμενη Τετάρτη, 03 Απριλίου 2019, στο Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών (Ιωάννου Μελισσηνού 130 & Νικηφόρου Φωκά), στο Ρέθυμνο Κρήτης, στις 09.30-20.30.

Η Θεωρία Κοινωνικών Δικτύων είναι μία μέθοδος που κερδίζει όλο και μεγαλύτερο έδαφος στις ανθρωπιστικές επιστήμες. Στο Εργαστήριο θα παρουσιαστούν οι βασικές αρχές αυτής της μεθόδου, θα διερευνηθούν οι δυνατότητες που αυτή προσφέρει, και θα επισημανθούν πιθανές αδυναμίες της. Στις δύο απογευματινές πρακτικές ενότητες οι ενδιαφερόμενοι θα πειραματιστούν με τα σχετικά προγράμματα και θα μάθουν πώς να οπτικοποιούν και να αναλύουν κοινωνικά δίκτυα. Δεν απαιτείται προηγούμενη γνώση της συγκεκριμένης θεωρίας.

Εἰστε όλοι ευπρόσδεκτοι! Οι ανακοινώσεις και η συζήτηση θα διαμειφθούν στα αγγλικά. Οι ενδιαφερόμενοι, παρακαλούμε να δείτε προηγουμένως το υποστηρικτικό υλικό στον ιστότοπο https://goo.gl/jaaNjHΕπίσης, φέρτε, αν μπορείτε, ένα φορητό υπολογιστή. Για να έχουμε καλύτερη εικόνα των συμμετεχόντων, παρακαλούμε, όσοι ενδιαφέρεστε, να επικοινωνήσετε με την δρ. Κατερίνα Παναγοπούλου, στο email panagop@uoc.gr, ιδανικά μέχρι τη Δευτέρα 01 Απριλίου 2019, στις 20.00.

Στο εργαστήριο συμμετέχουν, εκτός από τους συναδέλφους του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Ινστιτούτου Μεσογειακών Σπουδών, οι Prof. Diane Harris Cline (GWU, Washington DC, Yπότροφος Fulbright για το EE 2018-2019 στο Πανεπιστήμιο Κρήτης), Prof. Eric Cline (GWU, Washington DC), Dr. Johannes Preiser-Kapeller (Ακαδημία Επιστημών, Βιέννη & Πανεπιστήμιο Βιέννης), Dr. Katerina Mitsiou (Πανεπιστήμιο Βιέννης).

Αφίσα

Πρόγραμμα

Τελετή Επίδοσης Τιμητικού Τόμου «Πολιτική Επιστήμη: Σύγχρονες Τάσεις και Διακυβεύματα» στον Καθηγητή Α.-Ι. Δ. Μεταξά

Τετάρτη 3 Απριλίου 2019, 13:00-15:00

Αίθουσα Συνεδριάσεων Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης

Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου

Πρόγραμμα

Αρχεία

Τελετή Ορκωμοσίας Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης

Τετάρτη 3 Απριλίου 2019, ώρα 11:30 π.μ.

Αμφιθέατρο Δ3, Πανεπιστημιούπολη Ρεθύμνου