Φεστιβάλ Ρητορικής Παιδείας (Ρέθυμνο, 16-18/5/2019)

Τα Τμήματα Φιλολογίας και Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης και ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Ρεθύμνου διοργανώνουν φεστιβάλ Ρητορικής Παιδείας. Από την Πέμπτη 16 μέχρι το Σάββατο 18 Μαΐου μαθητές και καθηγητές από Γυμνάσια και Λύκεια της Κρήτης θα συναντηθούν στα διδακτήρια της Φιλοσοφικής Σχολής για να παίξουν με λέξεις, εικόνες, και επιχειρήματα.

Στα εργαστήρια που θα πλαισιώσουν την εκδήλωση οι μαθητές θα εξοικειωθούν με την τέχνη του λόγου και των επιχειρημάτων, την επίλυση προβλημάτων και την αυθόρμητη δημόσια ομιλία, θα ενθαρρυνθούν να ενεργοποιήσουν την φαντασία τους και θα δοκιμάσουν τεχνικές υποκριτικής. Το φεστιβάλ περιλαμβάνει επίσης πολιτιστικές και επιμορφωτικές εκδηλώσεις και αγώνες λόγου. Όλοι ευπρόσδεκτοι.

Συνομιλία με τη Μάρω Δούκα (17/5/2019, 14:30)

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Συνομιλία με τη Μάρω Δούκα

Η σημαντική πεζογράφος Μάρω Δούκα
θα συνομιλήσει με τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Κρήτης,
με θέμα «Η γραφή και η ζωή».
Η συγγραφέας θα απαντήσει σε ερωτήματα για το λογοτεχνικό της έργο,
για τη σχέση του με την ιστορία, την κοινωνία και την πολιτική,
για τον ρόλο της λογοτεχνίας στον σύγχρονο κόσμο, κ.ά.

Η συζήτηση  γίνεται στο πλαίσιο του μαθήματος
«Εισαγωγή στη Νεοελληνική Φιλολογία»
και είναι ανοικτή σε κάθε ενδιαφερόμενο

Παρασκευή 17 Μαΐου 2019, ώρα 14.30-17.30