Φεστιβάλ Ρητορικής Παιδείας (Ρέθυμνο, 16-18/5/2019)

Τα Τμήματα Φιλολογίας και Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης και ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Ρεθύμνου διοργανώνουν φεστιβάλ Ρητορικής Παιδείας. Από την Πέμπτη 16 μέχρι το Σάββατο 18 Μαΐου μαθητές και καθηγητές από Γυμνάσια και Λύκεια της Κρήτης θα συναντηθούν στα διδακτήρια της Φιλοσοφικής Σχολής για να παίξουν με λέξεις, εικόνες, και επιχειρήματα.

Στα εργαστήρια που θα πλαισιώσουν την εκδήλωση οι μαθητές θα εξοικειωθούν με την τέχνη του λόγου και των επιχειρημάτων, την επίλυση προβλημάτων και την αυθόρμητη δημόσια ομιλία, θα ενθαρρυνθούν να ενεργοποιήσουν την φαντασία τους και θα δοκιμάσουν τεχνικές υποκριτικής. Το φεστιβάλ περιλαμβάνει επίσης πολιτιστικές και επιμορφωτικές εκδηλώσεις και αγώνες λόγου. Όλοι ευπρόσδεκτοι.

«Ξενάγησέ με» τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων

στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης συμμετέχοντας στον παγκόσμιο εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων δίνει την ευκαιρία στους επισκέπτες του να ξεναγηθούν στη μόνιμη έκθεσή του, χωρίς επιπλέον χρέωση. Το Σάββατο 18 Μαΐου στις 11:00, στις 13:00 και στις 15:00 δίνουμε ραντεβού στην είσοδο του Μουσείου για να περιηγηθούμε στους χώρους του με τη συνοδεία των -ξεναγών- επιστημόνων του Μουσείου.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης καινοτομώντας εμπιστεύεται τη φύλαξη του χώρου του σε νεαρούς επιστήμονες, Βιολόγους, Δασολόγους, Γεωπόνους, παρέχοντας τη δυνατότητα στους επισκέπτες να απευθύνονται σε αυτούς και να καλύπτουν τυχόν απορίες τους διεγείροντας τη μουσειακή τους εμπειρία.

Το φετινό θέμα που έχει επιλέξει το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) είναι «Τα Μουσεία ως κόμβοι πολιτισμού: το μέλλον της παράδοσης». Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης, τα δυο τελευταία χρόνια, επιδιώκοντας την εξωστρέφεια επανορίζει τον σκοπό του στον υγιή συγκερασμό πολιτισμού και επιστήμης. Στα πλαίσια αυτά τολμά τον πειραματισμό στις δράσεις του ανταποκρινόμενο στις προκλήσεις της σύγχρονης κοινωνίας επιτυγχάνοντας «τη δύσκολη ισορροπία μεταξύ κληρονομιάς και καινοτομίας συμβάλλοντας στην οικοδόμηση ενός καλύτερου μέλλοντος»*.

Το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης συγχαίρει το Ελληνικό Τμήμα του ICOM που επέλεξε ως τιμώμενο ίδρυμα το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς.

Γενική Είσοδος: 5 ευρώ

Δωρεάν Είσοδος: παιδιά κάτω των 4 ετών, ΑμεΑ και άνεργοι

Έκπτωση στο Πωλητήριο του Μουσείου: σε επιλεγμένα βιβλία και είδη 15% και για τον Σύλλογο Φίλων 20%

*Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM), από τη φετινή δήλωσή του για τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων

Αφίσα

Μουσικοκινητικό εργαστήριο «Η Ευτέρπη και ο αυλός της»

«Η Ευτέρπη και ο αυλός της»
στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης-Πανεπιστήμιο Κρήτης

Το μουσικοκινητικό εργαστήριο «Η Ευτέρπη και ο αυλός της» της Σταυρούλας Χριστοδουλοπούλου, απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας από 3,5 έως 4,5 ετών, που επιθυμούν να διερευνήσουν τις ικανότητές τους  στην κίνηση, τη μουσική και τη Βιολογία!

Η μούσα της μουσικής παίρνει το μαγικό αυλό της και καλεί τα στοιχεία της φύσης σε έναν ξέφρενο χορό μουσικής και παιχνιδιού μέσα στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης. Στο εργαστήρι αυτό τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν το μύθο της  μούσας της μουσικής, ανακαλύπτοντας παράλληλα ζώα και φυτά του νερού, του αέρα και της γης!

Η Ευτέρπη θα μας ξετυλίξει το μίτο της παρέα με τα μουσικά όργανα, τα δέντρα και τα τζιτζίκια που είναι οι πιστοί σύντροφοί της, και θα μας οδηγήσει να εξερευνήσουμε από18 την αρχή τους ήχους του αέρα που θα γίνουν μελωδίες, τα συστατικά του νερού που θα δώσουν τη χροιά και τα υλικά της γης που θα βγάλουν μουσικές μεσα στο δάσος, το βουνό και το ποτάμι.

Μια συνάντηση μοναδική με μαέστρο τη Βιολόγο, μουσικό Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου, αιτία μουσικής έμπνευσης τη Μούσα Ευτέρπη και οι μικροί μουσικο-ερευνητές περίεργοι για τους ήχους και τη φύση!

Χρήσιμες πληροφορίες

Σχεδιασμός και υλοποίηση:  Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου, Βιολόγος Εκπαιδευτικός,  Μουσικός, Ερμηνεύτρια Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και υπεύθυνη Σχεδιασμού Εκπαιδευτικών Εργαστηρίων Μουσικοκινητικής Αγωγής

Αριθμός συναντήσεων: 5

Διάρκεια: 1 ώρα & 15 λεπτά

Αριθμός συμμετεχόντων ανά κύκλο: 12 παιδιά

Κόστος συμμετοχής (για όλα τα εργαστήρια του κύκλου):  80€

Μέλη του Συλλόγου Φίλων ΜΦΙΚ: 70€

Πληροφορίες και Δηλώσεις συμμετοχής: 6992337927

Ελάτε να ανακαλύψουμε τους ήχους της φύσης, που κρύβονται
στα όρη, στα νερά, στα δάση!

Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου - Σύντομο Βιογραφικό:

Η Σταυρούλα Χριστοδουλοπούλου γεννήθηκε στην Αθήνα και ξεκίνησε μαθήματα πιάνο στην ηλικία των 8 ετών με καθηγήτρια την Ελευθεριώτη Μαρία στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών. Το 2006 απέκτησε με άριστα το πτυχίο στο πιάνο, στο Ωδείο Πατραϊκής Μαντολινάτας, καθώς και το πτυχίο της Βιολογίας από το Πανεπιστήμιο των Πατρών. Το 2009 τελειώνει με Άριστα τον μεταπτυχιακό κύκλο ειδίκευσης «Οικολογία – Διαχείριση και Προστασία Φυσικού Περιβάλλοντος» στο τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Από τότε σε μια διαδρομή ανάμεσα στην επιστήμη και την τέχνη έχει παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά με την μουσική, το θέατρο και τον χορό. Από το 2006 ως σήμερα ασχολείται με τη διδασκαλία της πρακτικής και της θεωρίας στο πιάνο, της μουσικής προπαιδείας σε παιδιά από 18 μηνών – 7 χρονών και με τη δημιουργία και την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων στο ΜΦΙΚ στο Ηράκλειο Κρήτης και στο Cretaquarium. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον της αποτελεί η σπουδή και καταγραφή των παραδοσιακών χορών της χώρας και η πρακτική άσκηση και ενασχόληση με τους χορούς από όλη τη γη. Από το 2010 ασχολείται με το σύγχρονο χορό και το butoh, είδος γιαπωνέζικου χοροθεάτρου. Συμμετέχει σε παραστάσεις μουσικές και χορευτικές όλη της τη ζωή. Επίσης, είναι ραδιοφωνικός συμπαραγωγός στο Κόκκινο Κρήτης 88.4 fm στην εκπομπή «Μνήμη της πέτρας».

αφίσα