20η Ετήσια Συνάντηση Μεταπτυχιακής Έρευνας Περιβάλλοντος

Το Διϊδρυματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών «Περιβαλλοντική Βιολογία» του Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης και του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσίων Ερευνών Κρήτης (ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε.)  διοργανώνει την 20η Ετήσια Συνάντηση Μεταπτυχιακής Έρευνας Περιβάλλοντος. Η συνάντηση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 21 Ιουνίου 2019,.στο αμφιθέατρο του ΕΛΚΕΘΕ Κρήτης (Γούρνες, Ηράκλειο).

Στόχοι της συνάντησης είναι η προαγωγή της επιστημονικής πρακτικής, η εκπαίδευση των μεταπτυχιακών φοιτητών στην παρουσίαση επιστημονικών εργασιών, η ενημέρωση των μελών του Προγράμματος και των μεταπτυχιακών φοιτητών για την διεξαγόμενη έρευνα, καθώς και η αξιολόγηση του Προγράμματος.

Στη συνάντηση οι δευτεροετείς Μεταπτυχιακοί φοιτητές του προγράμματος θα παρουσιάσουν τα αποτελέσματα των εργασιών τους. Στη συνάντηση συμμετέχουν και οι διδακτορικοί φοιτητές των εργαστηρίων των μελών του προγράμματος.

Προσκεκλημένη ομιλήτρια της συνάντησης θα είναι η Καθηγήτρια του Τμήματος Χημείας της Σχολής Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κρήτης, κ. Μαρία Κανακίδου.

Ημερίδα: Βιώσιμη καλλιέργεια και τροφή – το κοινό μας μέλλον

Η Πρεσβεία της Σουηδίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Κρήτης διοργανώνουν ημερίδα με θέμα:

Βιώσιμη καλλιέργεια και τροφή – το κοινό μας μέλλον

που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 19 Ιουνίου, 14:00-18:00

στην Αίθουσα "Καστελλάκη", Επιμελητήριο Ηρακλείου, Κορωναίου 9

Για πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα μπορείτε να επικοινωνήσετε

με την Πρεσβεία της Σουηδίας κ. Σοφία Κεραμίδα, 210 7266110

με το Πανεπιστήμιο Κρήτης, κ. Γιώτα Διαμάντη, 2810 393229

Πανελλήνιο Συμπόσιο Λογικής, στα Ανώγεια

Το Τμήμα Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών διοργανώνει το 12 Πανελλήνιο Συμπόσιο Λογικής

26 - 30 Ιουνίου

Ανώγεια, Ρέθυμνο

Περισσότερες πληροφορίες: http://panhellenic-logic-symposium.org/

Διεθνές συνέδριο “Thinking through Crisis: Society, Psyche, and Politics”

Διεθνές συνέδριο με τίτλο Thinking through Crisis: Society, Psyche, and Politics

12-14 Ιουνίου 2019

Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο Ξενία, Νικολάου Ψαρρού 46, Ρέθυμνο

Σεμινάριο Νέων Ερευνητών: Isabella Santosusso “What is a 24-Hour City?” (11-06-2019, KEME-ΠΚ)

Σεμινάριο Νέων Ερευνητών ΚΕΜΕ-ΠΚ

Isabella Santosusso (Drexel University)

“What is a 24-Hour City?”

Τρίτη, 11 Ιουνίου 2019, 12:00
Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων, κτήριο Ε, ΚΕΜΕ-ΠΚ

Ανακοίνωση (pdf)

2o Θερινό Σχολείο Μαθηματικών Κρήτης 2019