Τετάρτη, Σεπτεμβρίου 28, 2022

DJ-MegaMenu

Azerbaijan University

Dear sir/madam,

As an Azerbaijan University we are interested in to develop bilateral cooperation with your respected University. (We are intended in to develop partnership within the framework of Erasmus+ ).

The general purpose of this partnership is to establish specific educational relations and cooperation between the two participating universities in order to promote academic linkages and to enrich the understanding of the culture of the two countries concerned and to cooperate in the field of scientific and research development by participating jointly in scientific projects and jointly organizing practical scientific – conferences.

For the University of Azerbaijan, extending our relations with more nations and foreign universities is part of our mission. The internationalization of university and students nowadays should be mandatory as part of their studies.

The University provides 3 schools and 9 scientific departments with over 250 faculty members.

School Business and Economics (In English)

Azerbaijan University implements joint Bachelor of Business Administration (BBA) and Master of Business Administration (MBA) programs together with Georgia State University (GSU, USA).

These programs were confirmed by the Ministry of Education of Azerbaijan Republic on March 28, 2008 and were launched 2008-2009 academic years.

These programs provide excellent opportunities for a career, for professional study and for graduate study and research.

The major mission of school is as following:

1. To prepare highly qualified professionals for our changing, rapidly developing world;

2. To conduct research in the field of economics and business;

3. To challenge economist of tomorrow, think critically, incisively and creatively about global economic issues.

School of Humanities and Social Science

The School of the Humanities and Social Sciences offer a wide range of undergraduate, taught and research based programmes for postgraduates, each with their own set of concepts and perspectives. The school have a unique and essential role in every student’s experience aat Azerbaijan University. Excellent academic environment offers students to develop their valuable communication skills, to get in-depth knowledge and challenge students to think critically and incisively about their society and the world.

School of Computer Science and Engineering

Globalization is increasing interdependency and interconnectivity of the world market, business and people. This process speeded up in the last several decades with technological advances. Technological development makes it easier for people to enhance communicate, travel, do business internationally, share information through devices, computer engineers and scientists are shaping the world.

The School of Computer Sciences & Engineering offers high quality and comprehensive undergraduate and graduate programs. The main goal of the department is to provide students with the skills significant to become highly skilled professionals in the field of computer engineering and science.

School offers opportunities for staff and students to participate in national and international projects.

Looking forward to hear from you soon!

Best Regards

Bakhtiyar Badalov
Director of International
Relations Office of